جستجوی پیشرفته
بازدید
3573
آخرین بروزرسانی: 1395/02/21
خلاصه پرسش
آیا روایتی وجود دارد که حضرت فاطمه(س) را خدایی بداند که در وجود زن متجلّی شده است؟
پرسش
در روایتی از امیر المؤمنین علی(ع) نقل شده است: «حضرت فاطمه یک بانو عادی نبود، بلکه خدا در هستی او تجلّی کرده است، هرچند او متصف به صفات انسان است. او زنی از سلطنت بزرگ که در لباس انسانیت بروز کرده، بلکه او وجود خدا است که به شکل زن در آمده است». آیا طبق این حدیث؛ حضرت فاطمه(س)، خدایی است که در وجود زن متجلّی شده است؟ معنای این روایت چیست؟
پاسخ اجمالی
با تحقیق و جست‌وجویی که انجام گرفت؛ چنین حدیثی در کتاب‌های روایی معتبر یافت نشد. البته در روایات متعددی آمده است که حضرت فاطمه(س) از نور خدای تعالی خلق شده است.[1] در توضیح این دسته از روایات باید گفت:
بر اساس بینش توحیدی، جز ذات خداوند متعال هیچ موجودی دارای وجود استقلالی نیست. غیر از او همه نشانه، مظهر و تجلی آن ذات متعالی‌اند که در ذات و صفات خود محتاج و وابسته به او هستند، بلکه ذاتشان عین نیاز به خداوند است. بنابر این، معنای خلق شدن موجودی از نور خدا یا تجلی خداوند در موجودی به معنای حلول خداوند در آن موجود یا خدا شدن آن مخلوق نیست؛ بلکه مقصود همان است که در تعبیر قرآن کریم آمده است که همه مخلوقات آیه و نشانه خداوند هستند. در این میان، آنکه از بزرگ‌ترین نشانه‌های پروردگار است، از نوعی ویژگی برخوردار خواهد بود. برای آگاهی بیشتر نمایه‌های زیر را مطالعه کنید:
«ربوبیت و انسان کامل»، سؤال 3416
«خلقت مؤمن از نور خدا»، سؤال 19501
«تقدم وجود نوری پیامبر بر آدم»، سؤال 4378
«حضرت زهرا (س) و حوریه بهشتی»، سؤال 25151
 

[1]. ر. ک: حُرّ عاملى، محمد بن حسن، إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات، ج 2، ص 212، بیروت، اعلمى، چاپ اول، 1425ق؛ شیخ صدوق، محمد بن على، معانی الأخبار، ص 396، قم، دفتر انتشارات اسلامى، چاپ اول، 1403ق.
نظرات
تعداد نظر 0
لطفا مقدار را وارد نمایید
مثال : Yourname@YourDomane.ext
لطفا مقدار را وارد نمایید
لطفا مقدار را وارد نمایید
لطفا مقدار را وارد نمایید

طبقه بندی موضوعی

در خبرنامه سایت عضو شوید

آخرین پرسش ها و پاسخ ها را همه روزه در ایمیل خود مطالعه کنید

پرسش های اتفاقی

پربازدیدترین ها