جستجوی پیشرفته
بازدید
54136
آخرین بروزرسانی: 1400/04/28
خلاصه پرسش
خواندن مولودی همراه با زدن دف(در مراسم زنانه) چه حکمی دارد؟
پرسش
خواندن مولودی همراه با زدن دف(در مراسم زنانه) چه حکمی دارد؟
پاسخ اجمالی

از نظر اسلام موسیقی و آوازی که از نوع غنا باشد حرام است؛ یعنی خواندن، اجرا کردن، شنیدن و اجرت گرفتن بر آن حرام است، و در این قسم از موسیقی بین مجالس زنانه و مردانه و مراسم مولودی و غیر آن فرقی نیست. مراد از غنا آن موسیقی و آوازى است که کشیدن و زیر و بالا کردن صدا به گونه‌ای است که طرب آور و مناسب مجالس لهو و لعب باشد.

در غنای حرام میان خوانندگى و تصنیف به شعر و نثر، و میان کلام باطل و کلام حق؛ مثل قرآن؛ دعا؛ مناجات و روضه خوانى، فرقى نیست. تنها یک مورد استثناء شده است[1] که آن غنای زن در عروسى براى زن‌ها است، و احتیاط واجب اقتصار است به زفاف عروس و مجلسى که آماده شده براى زفاف؛ مقدم باشد یا مؤخر، نه مطلق مجلس عروسى و حرام است از براى مردان مطلقاً.[2]

آیت الله العظمی خامنه‌ای در این مورد چنین می‌فرماید:

استفاده از آلات موسیقى براى نواختن موسیقى لهوى و مطرب جایز نیست، امّا آواز خوانى در مجالس عروسى، بعید نیست براى زنان جایز باشد.[3]


[1]. بدیهی است که در این مسئله انسان باید به فتوای مرجع تقلید خود مراجعه نماید، و آنچه در ذیل می‌آید نظر امام خمینی و آیت الله العظمی خامنه‌ای است.

[2]. امام خمینی، نجاة العباد، ص 223، مسئله 9، معاملات محرمه، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(قدس سره)، چاپ اول، 1422ق.

[3]. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج 2، ص 964، س 1134، «موسیقى و غنا»، قم، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، 1424ق. دف زدن توسط زنان در عروسی‌‏ها چه حکمى دارد؟.

ترجمه پرسش در سایر زبانها
نظرات
تعداد نظر 0
لطفا مقدار را وارد نمایید
مثال : Yourname@YourDomane.ext
لطفا مقدار را وارد نمایید
لطفا مقدار را وارد نمایید
لطفا مقدار را وارد نمایید

طبقه بندی موضوعی

در خبرنامه سایت عضو شوید

آخرین پرسش ها و پاسخ ها را همه روزه در ایمیل خود مطالعه کنید

پرسش های اتفاقی

پربازدیدترین ها